Thales kimdir? Miletli Thales ne zaman yaşamıştır? İlk Felsfe okulu nerede kurulmuştur.

Miletin en önemli filozofları bilim insanları kimdir? Thales neyi araştırmıştır? Anaksimenes kimdir? Anaximenes kimdir? Anaximandros kimdir? Anaksimandros kimdir?

THALES TARAFINDAN KURULAN MİLET FELSE OKULNUN ÖNEMİ

M.Ö. 6. Yüzyılda Felsefenin ilk adımları, Batı Anadolu’nun Milet kentinde Thales tarafından kurulan Milet Okulu’nda atılır. Yani Miletoslu Thales felsefenin kurucusunudur diyebiliriz. Bu Okulu’da Thales’in öğrencisi olan Anaximandros ve Anaximenes de yetişir.

Sokrates öncesi bu felsefeciler, gözlemlerini dinden ayırır ve doğaya çevirirler. O güne kadar tüm doğa olayları mitlere (mitolojiye) dayalı olarak açıklanmaya çalışılırdı. 

Thales ve öğrencileri, etraflarında olup bitenleri, doğa olaylarını anlamaya ve yaşadıkları toplumda sorulan soruların yanıtlarını bulmak için mitolojik dinsel açıklamalara değil, deneysel ve gözlemsel, yani bilimsel açıklamalara yönelmişlerdir.

Yani Thales’le birlikte mitolojiden (dinden) felsefeye ve fiziğe geçiliyor. Thales ve öğrencileri, çok tanrılı ve günümüzde akıl dışı olarak kabul edilen antik Grek dininin kurgusal tabularını yıkmıştır. İnsan zekasını öne çıkararak doğa olaylarını bilimsel yöntemlerle çözümeye çalışmışlardır. Thales’e göre her şey sudan oluşmuş, hayatın kaynağı sudur. Su, canlılar için şarttır, her şey su ile ürün verir ve içinde canlıyı oluşturan tohumlar gelişir. Thales, suyu canlıların kaynağı (ark) olarak ifade eder. Matematik ve geometri alanlarında da önemli çalışmalar yapmış ve kendi adıyla bilinen “Thales Teoremi”ni bulmuştur. İnsanlığı geometri ile tanıştıran kişidir.

Thales’e göre dünya

Güneş tutulması tahmini

Thales, astronomi ile ilgilenmiş ve gün dönümlerini hesaplama yöntemlerine girişmiştir. M.Ö. 28 Mayıs 585’te bir yıl öncesinden meydana gelen güneş tutulmasını hesapladı ve tahmin etmiştir.

Böyle bir hesapı yapmak için, yüzyıllarca biriktirilmiş bilgi gerekliydi ve bu bilgi zaten Anadolu’da mevcuttu.

Bu sayfayı değerlendir!
[Total: 1 Average: 5]
Kategoriler: