Nymphes ne demek? Nympheler Kimdir? Nympe nedir? Nemfler kimdir? Nemfler nedir? Nymph’ler nedir?

Nemfler (Su Perileri)

Kırlarda, sularda, ormanlarda yaşayan tabiat köşelerinin perileridir. Homeros, onları Zeus’un kızları olarak tanıtır, başka kaynaklara göre, onların babaları ırmak tanrılarıdır. Korolar eşliğinde raks eden bu genç güzel periler ölümlüydüler. Halkın hayalinde ise Ambrosia (Tanrı yemekleri) ile beslenirlerdi, tükenmeyen bir gençlik, solmayan bir güzelliğe sahiptiler. Yaşadıkları yerleri korurlar. Artemis, Dionysos, Hermes ve Pan gibi tanrılara eşlik ederler, kimi zaman da insanlarla evlenirlerdi. 

Dere, ırmak, Nymphe’leri Naiad; Kaynak ve pınar Nymphe’leri Kreniad, Gölcük Nymphe’leri Limned, tepelerde yaşayan Nymphe’ler Oread, Ağaç Nymphe’leri ise Diyad olarak adlandırılırdı. (Narkissos’a aşık olan Ekho da bir Orenad idi. ) 

Nymphe’leri tehlikeli gösteren tek efsane, Herakles’in gönül verdiği yakışıklı genç bir genç olan Hylas’la ilgilidir. Argonaut seferi sırasında sulamak için karaya çıkan Hylas, bir çeşmeye gider ve bir daha geri dönmez; çünkü Nymphe’ler güzel bir delikanlıya tutulmuş ve alıkoymuşlardır. 

Olymposun diğer tanrıları kimdir?

Diğer tanrı, tanrıça ve mitolojik figürler

Bu sayfayı değerlendir!
[Total: 1 Average: 5]
Kategoriler: